FX18-100S-0.8SV10
DigiKey Part Number
H125005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-100S-0.8SV10
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-100S-0.8SV10 Models
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 20mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.264" (6.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)