FX11LA-120P/12-SV(71)
DigiKey Part Number
H10771-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-120P/12-SV(71)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-120P/12-SV(71) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)