FX10A-144P-SV(92) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 383
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX10A-144P-SV(92) is not available
FX10A-144P-SV(92)
DigiKey Part Number
FX10A-144P-SV(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-144P-SV(92)
Description
CONN HDR 144POS SMD GOLD
Detailed Description
144 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-144P-SV(92) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)