FH33J-40S-0.5SH(10)
DigiKey Part Number
26-FH33J-40S-0.5SH(10)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH33J-40S-0.5SH(10)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH33J-40S-0.5SH(10)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH33J-40S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH33J-40S-0.5SH(10) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Voltage Rating
50V
Number of Positions
40
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.047" (1.20mm)