ER8-120P-0.8SV-2H(10)
DigiKey Part Number
H125536TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125536CT-ND - Cut Tape (CT)
H125536DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-120P-0.8SV-2H(10)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ER8-120P-0.8SV-2H(10) Models
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.234" (5.95mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)