DF51K-28DP-2DS(800)
DigiKey Part Number
26-DF51K-28DP-2DS(800)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF51K-28DP-2DS(800)
Description
CONN HDR 2MM DUAL TIN R/A 28POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 28 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF51K-28DP-2DS(800) Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.248" (6.30mm)
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C