DF37NC-40DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF37NC-40DS-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF37NC-40DS-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF37NC-40DS-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NC-40DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF37NC-40DS-0.4V(51) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.98mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)