DF14-30P-1.25H(52)
DigiKey Part Number
26-DF14-30P-1.25H(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF14-30P-1.25H(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF14-30P-1.25H(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14-30P-1.25H(52)
Description
CONN HEADER SMD R/A 30POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 30 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF14-30P-1.25H(52) Models
Category
Contact Length - Mating
0.087" (2.21mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Features
Board Guide, Solder Retention
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150VAC