DF13-5P-1.25V(76)
DigiKey Part Number
H126407-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-5P-1.25V(76)
Description
CONN HEADER SMD 5POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 5 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF13-5P-1.25V(76) Models
Category
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Voltage Rating
150V