BK10C05-30DS/2-0.3V(800) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1 231
Datasheet
32 (30 + 2 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
BK10C05-30DS/2-0.3V(800)
DigiKey Part Number
26-BK10C05-30DS/2-0.3V(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK10C05-30DS/2-0.3V(800)
Description
CONN RCPT 0.3MM SMD 30POS+2PWR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.5mm
Number of Positions
32 (30 + 2 Power)
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.012" (0.30mm)