24878-10N
DigiKey Part Number
24878-10N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24878-10N
Description
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position SP10T 1A (AC/DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
7.92mm
Part Status
Active
Angle of Throw
36°
Number of Positions
10
Contact Material
Phosphor Bronze
Index Stops
Continuous
Contact Finish
Silver
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP10T
Depth Behind Panel
17.45mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)