BK010-03-C-0850-0864-0508-G
DigiKey Part Number
2073-BK010-03-C-0850-0864-0508-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK010-03-C-0850-0864-0508-G
Description
CONN HEADER SMD 3POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 3 position 0.200" (5.08mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BK010-03-C-0850-0864-0508-G Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Series
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Packaging
Box
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
7.9A per Contact