BC085-14-A-0390-L-C
DigiKey Part Number
2073-BC085-14-A-0390-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC085-14-A-0390-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC085-14-A-0390-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC085-14-A-0390-L-C
Description
14W, 1.0MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BC085-14-A-0390-L-C Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Number of Positions
Features
Pick and Place
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
250VAC/DC
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)