9D.01.5.125.0206
9D.01.5.125.0206
9D.01.5.125.0206
DigiKey Part Number
2066-9D.01.5.125.0206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9D.01.5.125.0206
Description
POWER DIST BLOCK 125 A 8POS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Pole Power Distribution Block 125 A
Category
Line Side Connections Per Pole
2
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Load Side Connections Per Pole
6
Series
Line Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Box
Load Side Connection Type
Screw Connection
Part Status
Active
Line Side Wire/Stud Size
2-8 AWG
Type
Power Distribution Block
Load Side Wire/Stud Size
6-14 AWG
Number of Poles
1
Current Rating (Amps)
125 A