PUN-H-10X1,5-TBL
DigiKey Part Number
2171-PUN-H-10X1,5-TBL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUN-H-10X1,5-TBL
Description
TUBING BLUE PLASTIC 10MM 50M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tubing Blue Thermoplastic Polyurethane (TPE-U) 164.0' (50.0m)
Category
Material
Thermoplastic Polyurethane (TPE-U)
Manufacturer
Festo Corporation
Length
164.0' (50.0m)
Packaging
Bulk
Operating Pressure
-14 ~ 145PSI (-1 ~ 10 bar)
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 60°C
Type
Tubing
Fluid Type
Compressed Air, Water
Outer Diameter
0.394" (10.00mm)
Bend Radius (Flow)
2.047" (52.00mm)
Inner Diameter
0.276" (7.00mm)
Minimum Bend Radius
1.102" (28.00mm)