Image for R2E180-AU01-10 is not available
R2E180-AU01-10
DigiKey Part Number
R2E180-AU01-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E180-AU01-10
Description
MOTORIZED IMPELLER
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 180mm Dia Ball 3 Wire Leads with QC Receptacles
Category
Features
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Power (Watts)
85.0W
Series
RPM
2400 RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads with QC Receptacles
Part Status
Active
Operating Temperature
212°F (100°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
CCC, CE
Size / Dimension
Round - 180mm Dia
Current Rating (Amps)
0.380A
Width
158.0mm