HCM1A0503V3-2R2-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0503V3-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0503V3-2R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0503V3-2R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0503V3-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 23 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 23mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
23mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
33MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.4A