FPV1006-85-R
DigiKey Part Number
283-4592-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4592-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4592-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPV1006-85-R
Description
FIXED IND 85NH 25A 0.41 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
85 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 25 A 0.41mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
81A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.41mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.382" L x 0.331" W (9.70mm x 8.40mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)