EPM6052V-12R-084SR
DigiKey Part Number
283-EPM6052V-12R-084SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPM6052V-12R-084SR
Description
DC DC CONV 1W 5VIN 12VOUT 84MA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
84mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)