SMAZ15-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 136 193
Datasheet
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 5 396
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
onsemi
Comchip Technology
Zener Diode 15 V 1 W ±5% Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAZ15-13
DigiKey Part Number
SMAZ15DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAZ15-13
Description
DIODE ZENER 15V 1W SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAZ15-13 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 11.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SMA
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms