BZX84C27W-7-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3 000
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 27 V 200 mW ±7% Surface Mount SOT-323
BZX84C27W-7-F
DigiKey Part Number
BZX84C27W-7-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C27W-7-F
Description
DIODE ZENER 27V 200MW SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C27W-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms