BZT52C11SQ-7-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 5 789
Datasheet
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 5 075
Datasheet
Zener Diode 11 V 200 mW ±5.45% Surface Mount SOD-323
SOD-323
BZT52C11SQ-7-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C11SQ-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C11SQ-7-F
Description
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5.45%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V