EFB1724HG
DigiKey Part Number
603-1591-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFB1724HG
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 251.8 CFM (7.05m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EFB1724HG Models
Category
Noise
53.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
13.44 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
1.9 lbs (861.8 g)
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
0.560A
Air Flow
251.8 CFM (7.05m³/min)
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Static Pressure
0.689 in H2O (171.6 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 40°C