AFB1724HH-A
DigiKey Part Number
603-1557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFB1724HH-A
Description
FAN AXIAL 172X25.4MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 214.9 CFM (6.02m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AFB1724HH-A Models
Category
Noise
53.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
14.88 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
0.993 lb (450.42 g)
Width
25.40mm
Current Rating (Amps)
0.620A
Air Flow
214.9 CFM (6.02m³/min)
Voltage Range
12 ~ 30VDC
Static Pressure
0.524 in H2O (130.5 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 40°C