AMEM5-24S277HAVZ
DigiKey Part Number
5245-AMEM5-24S277HAVZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMEM5-24S277HAVZ
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 208mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Manufacturer
aimtec
Efficiency
81.5%
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.69" H (25.4mm x 25.4mm x 17.6mm)
Type
Enclosed
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Number of Outputs
1
Standard Number
60335-1; 61558-1; 62368-1
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
208mA
Weight
0.041 lb (18.50 g)
Power (Watts)
5 W