TAC-20-683-D
DigiKey Part Number
TAC-20-683-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAC-20-683-D
Description
LINE FILTER 500VAC 20A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Wye) EMC/EMI Line Filter 20 A 500V 50/60Hz Single Stage Terminal Block
Category
Current
20 A
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
cURus, VDE
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Filter Type
Three Phase (Wye)
Mounting Type
DIN Rail
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC
500V