KLEA240F-48
DigiKey Part Number
1776-2162-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLEA240F-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KLEA240F-48 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.77" L x 1.97" W x 4.53" H (121.2mm x 50.0mm x 115.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1
48V