474MMR250K
DigiKey Part Number
1572-1226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
474MMR250K
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V