CZRW55C13-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 1 347
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 13 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
CZRW55C13-G
DigiKey Part Number
CZRW55C13-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRW55C13-G
Description
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRW55C13-G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms