J104A2C24VDC.40S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2449-J104A2C24VDC.40S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | J104A2C24VDC.40S |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 50 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | J104A2C24VDC.40S Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Must Operate Voltage 18 VDC |
Packaging Tube | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 4.5 ms |
Mounting Type | Release Time 1.5 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 3 A | Approval Agency cURus |
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 750VA, 660W | Coil Resistance 1.44 kOhms |
Coil Current 16.7 mA | Base Product Number |