IPC0020-S
IPC0020-S
IPC0020-S
Prototyping with Solder Stencils - Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
IPC0020-S
DigiKey Part Number
IPC0020-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPC0020-S
Description
STENCIL 5X5 MM .5MM
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Outer Dimension
1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
Series
Inner Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Packaging
Bulk
Thermal Center Pad
0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Part Status
Active
Material
Stainless Steel
Type
QFN/LFCSP
Thickness
0.0040" (0.102mm)