EJ1E470MP20511EF2U
DigiKey Part Number
4191-EJ1E470MP20511EF2UCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EJ1E470MP20511EF2UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EJ1E470MP20511EF2U
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C