EMVA500ADA3R3MD55G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Upgrade
Würth Elektronik
Upgrade
In Stock: 680
KEMET
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Similar
Nichicon
Nichicon
In Stock: 1
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EMVA500ADA3R3MD55G
DigiKey Part Number
565-EMVA500ADA3R3MD55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVA500ADA3R3MD55G
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
15 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
22.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C