RGC3A60D30KGE
DigiKey Part Number
1864-1209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC3A60D30KGE
Description
RELAY SSR 32VDC IN 3PH 600V 30A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor 3PST-NO (3 Form A) 30 A 42 ~ 600V Chassis Mount, DIN Rail Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGC3A60D30KGE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Load Current
30 A
Series
Voltage - Input
5 ~ 32VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
42 ~ 600V