BXRE-30G1000-C-83
DigiKey Part Number
976-BXRE-30G1000-C-83-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXRE-30G1000-C-83
Description
LED COB V SER GEN 8 WH SQ 3000K
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) V Series™ Gen 8 White, Warm Square
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
1331lm (Typ)
Manufacturer
Bridgelux
Current - Test
300mA
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
30.7V
Part Status
Active
Lumens/Watt @ Current - Test
144 lm/W
Type
Chip On Board (COB)
CRI (Color Rendering Index)
90
Color
White, Warm
Light Emitting Surface (LES)
10.00mm Dia