BXDR-MP-40LW-U110A-01-A
DigiKey Part Number
976-BXDR-MP-40LW-U110A-01-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXDR-MP-40LW-U110A-01-A
Description
40W SINGLE CHANNEL DRIVER, 0-10V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1A 20 ~ 50V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
40 W
Manufacturer
Bridgelux
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.50" L x 1.30" W x 1.10" H (241.3mm x 33.1mm x 28.0mm)
Voltage - Input (Min)
108VAC
Approval Agency
cUL, cULus, FCC, UL
Voltage - Input (Max)
382VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
20 ~ 50V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
1A