PTV112-4420A-B104
DigiKey Part Number
PTV112-4420A-B104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV112-4420A-B104
Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Linear Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Number of Gangs
2
Packaging
Tray
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Size - Body
Rectangular - 0.610" x 0.484" Face (15.50mm x 12.30mm)