PTL30-15W1-103B1
DigiKey Part Number
PTL30-15W1-103B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL30-15W1-103B1
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.1W TOP 30MM
Detailed Description
10 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTL30-15W1-103B1 Models
Tolerance
±20%
Packaging
Tray
Travel Range
30mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 134
Check for Additional Incoming Stock
Tray
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color