0697H4000-05 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 777
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 882
Datasheet
4 A 350 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
0697H4000-05
DigiKey Part Number
0697H4000-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0697H4000-05
Description
FUSE BRD MT 4A 350VAC 72VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
0697H4000-05 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A AC, 200A DC
Melting I²t
85.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.016 Ohms