MAX6037AAUK33+T
DigiKey Part Number
175-MAX6037AAUK33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX6037AAUK33+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX6037AAUK33+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6037AAUK33+T
Description
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.2% 5 mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6037AAUK33+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
19µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
45µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
3.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Supply
275µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
SOT-23-5
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
25ppm/°C