LR P47F-U2AB-1-3A5A-30-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LRP47F-U2AB-1-3A5A-30-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LRP47F-U2AB-1-3A5A-30-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LRP47F-U2AB-1-3A5A-30-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR P47F-U2AB-1-3A5A-30-R18-Z
Description
LED RED CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
30mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
634nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.40mm L x 1.55mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
0.88mm
Lens Size
1.90mm Dia