LG P47K-G2K1-24-0-2-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LGP47K-G2K1-24-0-2-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LGP47K-G2K1-24-0-2-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LGP47K-G2K1-24-0-2-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LG P47K-G2K1-24-0-2-R18-Z
Description
LED GREEN CLEAR 570NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 1.8V 2-SMD, Flat Leads
Category
Current - Test
2mA
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
572nm
Color
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Flat Top
Size / Dimension
3.40mm L x 1.90mm W
Lens Size
2.10mm Dia
Height (Max)
0.88mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V