M12A-10BFFA-SL7001
DigiKey Part Number
M12A-10BFFA-SL7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-10BFFA-SL7001
Description
M12 ASSY CONN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Coupling Nut
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
30V
Shell Size - Insert
M12-10
Cable Opening
0.157" ~ 0.315" (4.00mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C