SFW30S-2STE1LF
DigiKey Part Number
609-1168-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1168-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1168-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW30S-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFW30S-2STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight or Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Part Status
Active
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.209" (5.30mm)