Image for 20021621-00014T4LF is not available
20021621-00014T4LF
DigiKey Part Number
20021621-00014T4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021621-00014T4LF
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021621-00014T4LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Series
Insulation Height
0.327" (8.30mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC