20021512-00014T4LF
DigiKey Part Number
20021512-00014T4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021512-00014T4LF
Description
CONN HEADER R/A 14POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20021512-00014T4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.201" (5.10mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Keying Slot
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC