20021323-00010D1LF
DigiKey Part Number
609-20021323-00010D1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021323-00010D1LF
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20021323-00010D1LF Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)