20021321-00080T4LF
DigiKey Part Number
609-3782-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021321-00080T4LF
Description
CONN RCPT 80POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
20021321-00080T4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Active
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Insulation Material
Plastic
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)