20021122-00020D1LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 20021122-00020D1LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021122-00020D1LF |
Description | CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.27MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.050" (1.27mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021122-00020D1LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm) |
Mfr | Insulation Height 0.134" (3.40mm) |
Series | Contact Shape Square |
Packaging Tube | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Connector Type | Contact Finish - Post Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Material Copper Alloy |
Pitch - Mating | Insulation Material Plastic |
Number of Positions | Features Pick and Place |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Shrouding Unshrouded | Voltage Rating 125VAC |