103P012BB100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 103P012BB100 |
Description | MICRO BTB CONNECTOR, P=0.35MM, S |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 103P012BB100 Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness Flash |
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 0.6mm |
Number of Positions 12 | Height Above Board 0.018" (0.46mm) |
Pitch 0.014" (0.35mm) | Base Product Number |